Dok će DHK imati prigodno okupljanje u svojim prostorijama na Trgu bana Jelačića uz tek jednog najavljenog govornika – predsjednika Božidara Petrača – HDP je u svojoj vili Arko organizirao veći književni skup
ZAGREB Miroslav Krleža ipak nije zaboravljen. Pojavi se tu i tamo priča o njegovom prešućivanju, nečitanju, neizvođenju, ali o 30. obljetnici njegove smrti dobit će nešto javnoga prostora i pokoji redak u novinama.
Oba književna društva – DHK i HDP – pripremaju obilježavanje te okrugle obljetnice u četvrtak, s time da je HDP nešto zdušnije tome prionuo. I dok će DHK imati prigodno okupljanje u svojim prostorijama na Trgu bana Jelačića uz tek jednog najavljenog govornika – predsjednika Božidara Petrača – HDP je u svojoj vili Arko organizirao veći književni skup.
Skup je najavio Velimir Visković, bivši predsjednik HDP-a, na konferenciji za novinare u Hotelu Regent Esplanade za tzv. Krležinim stolom, kojom je prigodom predstavljen i film Željka Senečića o Krleži u produkciji Interfilma, kao i knjiga »Razgovori s Krležom« Predraga Matvejeviča u izdanju V.B.Z.-a. Konferenciju je moderirao Božo Rudež, a uz Viskovića i Senečića bili su tamo još i Ivan Maloča iz Inetrfilma i teatrologinja Mani Gotovac.
Skup će se održati u dvije sesije, a prema Viskoviću ideja je bila da o Krleži progovri elita, i to ne kroz suhoparna izlaganja nego kroz priču o tome što Krleža znači danas. O tome bi, uz uvodne riječi predsjednika Josipovića i ministrice kulture Andree Zlatar, trebali progovoriti još i Igor Mandić, Predrag Matvejević, Viktor Žmegač, Ivo Banac, Mani Gotovac i drugi.
Senečić nije bio rječit o svome filmu. Rekao je tek da nije napravio film o gospodinu, drugu, akademiku… Krleži, nego o Krleži. Maloča ga je nadopunio servisnim informacijama. Film je snimljen u godinu dana u tri epizode po 50 minuta, no za premijeru u četvrtak u 19 sati u Kaptol centru te su tri epizode sažete u jednu od 70 minuta.
Knjizi »Razgovori s Krležom« ovo je čak osmo, prošireno izdanje, a V.B.Z. ga je opremio i CD-om na kojem se može uz autora Matvejevića čuti i Miroslava Krležu koji govori o susretu s Titom u Šestinama 1939., sibirskim grbovima, sukobu na ljevici i dramatizaciji Banketa u Blitvi.
Matvejević je pojasnio da nije bilo lako razgovarati s Krležom, da se teško otvarao dijalogu, i da je zauvijek zapamtio kako mu je odgovorio na pitanje što misli o pokretu ’68. Rekao mu je: »Mi smo bili ono što su oni danas, a oni će na svoju žalost vidjeti ostvarenje svojih ideala.«
Mani Gotovac govorila je o razočaranjima za svojih intendatura u postavljanju Glembajevih, koji ili nisu bili igrani ili nisu postavljeni na način kako ih ona iščitava: kao tragediju incestualno-edipalnog odnosa oca, sina i žene s kojom obojica spavaju.
O tome će ponuditi, rekla je, svoje viđenje na skupu u četvrtak.