Reagiranje Miloša Mičića

Govor mržnje profesora Kulića

P. N.

Mnoge od teza koje je profesor izrekao naprosto ne drže vodu, pa tako niti recept za rješenje problema domaće brodogradnje kojeg nudi, a čijim povodom je intervju i vođen. Vjerujte, jako dobro poznajem bit ovog problema, jer sam punih dvanaest godina zarađivao kruh u Brodogradilištu »3. maj«, pa mogu meritorno govoriti o tome



Miloš Mičić u svojem reagiranju na članak “Zapad kroz EU pljačka istočnu Europu” http://www.novilist.hr/hr/Vijesti/Gospodarstvo/Zapad-kroz-EU-pljacka-istocnu-Europu autorice Orjane Antešić navodi:


U srijedu, 12. siječnja, na stranicama »Novog lista« imali smo priliku pročitati intervju vođen s uvaženim prof. dr. Slavkom Kulićem s Ekonomskog instituta, čiji je sadržaj u najmanju ruku šokantan. Toliko žuči od jednog intelektualca, usmjerene prema Europskoj uniji doista iznenađuje i šokira.


   Dobrohotna novinarka Orjana Antešić i sama je, pretpostavljam, zatečena tolikom količinom negativnog naboja, koja naprosto frca iz svake profesorove izgovorene rečenice, kad je Kulićev stil izražavanja okvalificirala kao govor najljućeg euroskeptika. Ta ocjena je, u odnosu na sve što je uvaženi profesor izrekao, tek blaga kamilica. Izgovoriti rečenicu poput: »Europska unija samo je još jedan oblik pljačke jer kao što je nekad u povijesti Europa pljačkala druge kontinente, tako danas kroz Europsku uniju pljačka istočnu Europu«, ne može se nazvati euroskepticizmom. Ovo nije govor euroskeptika, ovo je puno gore od toga – ovo je govor mržnje.




   Pa tako profesor tvrdi, kako će ovaj narod jednostavno biti žrtvovan od političke vlasti tek da bi se pristupilo Uniji, u kojoj će biti objekt a ne subjekt, u kojoj neće ništa proizvoditi, pa slijedom toga niti imati od čega živjeti. U EU, kaže, nećemo biti niti podanici niti najamnici (što bi bilo treće pitam se ja?). Pristup europskoj integraciji naziva društvenom nesrećom upitnom s vjerskog, političkog i znanstvenog stanovišta. Govori o Uniji kao umjetnoj, pljačkaškoj, staljinističkoj tvorevini koja će nas naprosto usisati, što nadilazi sve do sada izgovoreno od svih domaćih euroskeptika zajedno.


   Mnoge od teza koje je profesor izrekao naprosto ne drže vodu, pa tako niti recept za rješenje problema domaće brodogradnje kojeg nudi, a čijim povodom je intervju i vođen. Vjerujte, jako dobro poznajem bit ovog problema, jer sam punih dvanaest godina zarađivao kruh u Brodogradilištu »3. maj«, pa mogu meritorno govoriti o tome. Ne želim podcjenjivati Kulićevo znanje o brodogradnji, ali nuditi rješenje poput »više kvalitetnih ekonomista koji bi uz inženjere vodili brodogradilište« je otkrivanje tople vode. Problem brodogradnje daleko je kompleksniji i zahtijeva puno više od onoga što profesor, u svom lirskom zanosu nudi. Uopće ne dvojim, da to Kulić zna vrlo dobro. Stoga me doista čudi ovakav njegov istup koji naprosto pršti bezrazložnim populizmom.


   Profesor potpuno ignorira notornu činjenicu, da sve države koje su pristupile Europskoj uniji bilježe pozitivne pomake. U jednom dijelu intervjua slikovito nam predočuje: »Oni koji pokušavaju napraviti okvir moraju znati da se prije radi slika, a tek onda okvir«. Ali, zaboga, profesore, ovdje se ne radi o slikarstvu! Ovdje se radi o golom preživljavanju, o gradnji naše buduće europske kuće koju ćemo, bez obzira na to što Vi proklamirate, uspješno sagraditi. A kada se kuća gradi, ipak, najprije se izrađuje okvir (temelji, zidovi i krov), a tek potom uređuje interijer.


   Da zaključim, također u slikovitom stilu. Europa nam velikodušno pruža ruku nudeći nam kuću u roh-bau fazi izgrađenosti, a na nama je da odradimo ostatak posla. Ipak je to lakše nego graditi sve sam. Da je naša država bogata poput jedne Švicarske, vjerujte, ja bih bio veći euroskeptik i od profesora Kulića jer bi nas članstvo u EU samo opterećivalo. No, realna situacija je sasvim nešto drugo pa svi oni koji istinski žele dobro Hrvatskoj trebaju činiti sve što je u njihovoj moći da se ulazak u EU dogodi što prije. Evo, ja to čini, upravo, sada – reagira Miloš Mićić iz Škrljeva.