PUTEVI I STRANPUTICE

Konsenzus bi olakšao izlazak iz krize

placeholder


Sabor je jučer praktički jednoglasno podržao drugi paket Vladinih gospodarskih mjera. U dosad neviđenom okružju, u Kristalnoj dvorani zagrebačkog hotela Westin, zastupnici su pokazali zavidno jedinstvo i podigli ruke za osam milijardi kuna pomoći gospodarstvu kako ono ne bi podleglo udaru koronavirusa. Ove je mjere podržala i oporba. Naravno, u trenutku kada je zemlja praktički u izvanrednom stanju, kada je jedino bitno spriječiti gospodarski kolaps koji bi sigurno uslijedio bez Vladine intervencije, ni jedna si iole ozbiljna politička opcija ne može dozvoliti iskakanje.


Ova je Vladina inicijativa dobila podršku i stručne i zainteresirane javnosti, što znači i poslodavaca i sindikata. Naravno, i na ovim je stranama bilo prigovora, nitko ne može biti do kraja zadovoljan i nitko ne može dobiti baš sve što bi zaželio. Stručna javnost je imala još neke prijedloge za koje je Vlada ocijenila da u ovom trenutku nisu provedive, bilo zbog praktičnih, bilo zbog političkih razloga. Za neke još nije pravi tajming, što ne znači da on neće uskoro nastupiti.


Što se tiče mjera za poslodavce, Vlada naravno mora biti jako oprezna kako bi pozatvarala sve one rupe u ovim mjerama kroz koje bi se mogao provući netko tko bi poželio riješiti svoje dubioze stvorene prije krize koju je donio koronavirus. Međutim, generalno govoreći, poslodavci su zadovoljni ovim travanjskim paketom koji doslovce spašava tvrtke koje su morale prekinuti poslovanje ili im je ono znatno otežano. Sindikati su isto stali iza ovog paketa mjera, iako su i oni imali neke svoje zahtjeve koji na kraju nisu usvojeni.




Oporba je također mjere podržala, iako nije usvojen ni jedan njihov amandman na bilo koji od zakona kroz koje su one uvedene. Vladajući nisu prihvatili ni jedan od SDP-ovih alternativnih zakonskih prijedloga. Naime, i SDP je imao svoj zakonski paket o kojem se jučer raspravljalo u Westinovoj Kristalnoj dvorani. Svoja su rješenja ponudile i neke druge oporbene stranke. Naravno, potpuno je legitimno da neka politička opcija želi sebe prikazati u najboljem svjetlu u teškim trenucima i ponuditi rješenja za njihovo ublažavanje.


I za to onda dobiti, u krajnjoj liniji i zaslužene političke bodove. Samo tu je ipak pitanje mjere koliko je za tako nešto prikladan trenutak. Po definiciji, oporbi je puno lakše nego onima koji državu vode. Mogu predlagati stvari koje se sviđaju građanima, bez ikakve obveze da ih moraju provesti i onda za tu provedbu podnijeti političku i bilo koju drugu odgovornost. Naravno, to nikako ne znači da su SDP-ovi prijedlozi loši, da imaju loše namjere ili da su one isključivo usmjerene k osvajanju političkih bodova. Iako tu definitivno ima i nešto od ovog zadnjeg.


S druge strane, i Vlada i vladajuća stranka svakako ne žele imati političke štete od ove krize. Jasno je da i na toj strani postoji želja da se biračima prikažu kao ona politička snaga koja je zemlju provela kroz najveću krizu nakon one s početka devedesetih. Po svemu sudeći, Vlada će vrlo skoro izaći sa zakonskim prijedlogom kojim se uvodi moratorij na otplatu kredita za građane i tvrtke, bez plaćanja kaznenih kamata, što je bio jedan od odbačenih prijedloga oporbenih stranaka. Nije tu problem oko sadržaja prijedloga oporbe, već oko toga da je za tako nešto potrebno dodatno vrijeme.


Naravno, i Vlada mora paziti da drži oporbu što više uz sebe i da se ovako dalekosežne odluke donose što je više moguće zdravim konsenzusom i uz uvažavanje oporbenih prijedloga. Koronakriza bi, ako bude sreće, mogla proći za mjesec-dva, ali s njenim ćemo se posljedicama baviti još godinama. Za to će ipak biti potrebno suglasje oporbe i vladajućih. I zajednički napor da se zemlja što prije izvuče iz recesije koja bi mogla potrajati i dulje od one iz koje smo izašli prije pet godina.


Novi list pratite putem aplikacija za AndroidiPhone/iPad ili Windows Phone.