Problemi

(NE)VJERODOSTOJNOST DIPLOMA Hrvati koji studiraju van zemlje zabrinuti su za svoj status

Ljerka Bratonja Martinović

Foto: Sergej Drechsler

Foto: Sergej Drechsler

Problem u priznavanju diploma iz Srbije i BiH pojačala je i činjenica da nadležna akreditacijska tijela u tim državama nisu zadovoljila kriterije međunarodne akreditacije



Hrvatski studenti koji studiraju na fakultetima u Novom Sadu, Beogradu, Sarajevu, Mostaru, ozbiljno su zabrinuti za status svojih diploma u Hrvatskoj. Iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) potvrdili su da velika većina diploma iz te dvije države ne udovoljava kriterijima propisanim Lisabonskom konvencijom, jer nadležna regulatorna tijela u tim državama nemaju valjanu međunarodnu akreditaciju.


Tako bi se moglo dogoditi da deseci studenata koji su se iz nekog razloga, da li zato jer su im kilometražom bliži od hrvatskih fakulteta, jer su životni troškovi niži nego u Zagrebu ili zato jer se ovdje nisu uspjeli upisati na željeni fakultet, na kraju ne mogu nostrificirati svoju diplomu u Hrvatskoj i ovdje se zaposliti.


Objašnjenje AZVO je sljedeće: priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija (IVK) u Hrvatskoj se provodi prema smjernicama Konvencije o priznavanju visokoškolskih kvalifikacija u području Europe ili tzv. Lisabonskoj konvenciji i prema novom Zakonu priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija. Prema tom zakonu, studijski se programi više međusobno ne uspoređuju, već se uzima u obzir stupanj postignutih znanja, vještina i kompetencija. Pritom je važno da je visokoškolska institucija koja je izdala kvalifikaciju akreditirana od strane nadležnog akreditacijskog tijela države u kojoj se nalazi, da je program studija akreditiran od strane nadležnog akreditacijskog tijela te države, te da su zadovoljeni još neki uvjeti u pogledu kvalitete studijskih programa.




Nakon što se pojavila vijest da u Hrvatskoj diplome iz BiH i Srbije više ne vrijede, u AZVO-u smiruju situaciju, te kažu da će temeljem svih postojećih kriterija i najnovijih službenih informacije nadležnih međunarodnih institucija odlučivati o svakom pojedinom zaprimljenom zahtjevu. Informacije o priznavanju visokoškolskih kvalifikacija iz BiH i Srbije bit će pravovremeno objavljene na mrežnim stranicama Agencije, iz koje pozivaju buduće studente da prije nego upišu fakultet u Hrvatskoj ili inozemstvu provjere dostupne informacije o kvaliteti studijskih programa.


Već godinama upozoravamo na problem vjerodostojnosti inozemnih visokoškolskih kvalifikacija. I do sada bilo je slučajeva u kojima kriteriji nisu zadovoljeni, i u skladu s time, AZVO nije bio u mogućnosti priznati stečenu kvalifikaciju – kažu u AZVO-u.


Osim novog zakona, problem u priznavanju diploma iz Srbije i BiH pojačala je i činjenica da nadležna akreditacijska tijela u te dvije države nisu u potpunosti zadovoljila kriterije međunarodne akreditacije.


Srbija je u veljači dobila negativno mišljenje nadležnog Europskog udruženja za osiguranje kvalitete u visokom obrazovanju (ENQA) zbog čega nije primljena u punopravno članstvo te međunarodne asocijacije kojom se dokazuje kvaliteta, već ima status »membership under review« odnosno članice pod revizijom, i to na razdoblje od naredne dvije godine kada će ponovno pokušati ući među članice ENQA-e. Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH u tom udruženju ima samo pridruženi, a ne punopravni status, a istovjetna agencija Republike Srpske nema ništa od toga.


Iz Srbije i BiH, na naše upite o tome kada će osigurati sve potrebne preduvjete za međunarodnu valjanost njihovih diploma, odgovaraju da problema s priznavanjem njihovih diploma na tlu EU dosad nisu imali.


Prema dosadašnjoj praksi i suradnji s tijelima za priznavanje u inozemstvu, sve visokoškolske kvalifikacije stečene na visokoškolskim ustanovama u BiH su bez problema priznate izvan BiH. Do sada nismo imali saznanja da bosanskohervegovački studenti imaju problem s priznavanjem diploma u državama EU – kaže Damir Ljubić, direktor Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz područja visokog obrazovanja BiH. Dodaje kako nadležna tijela u Hrvatskoj još nisu zauzela konačan stav u vezi novonastalih okolnosti.


Iz Srbije pak poručuju kako njihovo »članstvo pod provjerom« podrazumijeva sva prava i obaveze, i daje im legitimitet punopravnog člana ENQA-e. Druge EU države, kažu, ne prave im zbog toga probleme.


Vlasnicima diploma stečenih u sustavu visokog obrazovanja Republike Srbije u postupcima akademskog i profesionalnog priznavanja u inozemstvu ne osporava se valjanost diploma zbog nedostatka međunarodne akreditacije – kažu u srbijanskom Ministarstvu prosvjete, znanosti i tehnološkog razvoja. Sustav provjere kvalitete studijskih programa, tvrde, u potpunosti je u skladu s europskom regulativom te im je mogućnost osporavanja diploma ustanova koje su dobile njihove akreditacije potpuno neprihvatljivo.


Dok se ova situacija ne razriješi, studenti sa spomenutih inozemnih sveučilišta u susjednim državama ne mogu biti sigurni da će im diplome u Hrvatskoj biti priznate i da će se s njima moći zaposliti. Iznimka je, kako stvari stoje, mostarsko sveučilište koje je dobilo akreditaciju hrvatske Agencije za visoko obrazovanje pa studenti iz Mostara mogu biti sigurni da se neće naći u takvom problemu. U svakom slučaju, valjana akreditacija koja jamči i međunarodno priznatu diplomu morala bi biti osnovni kriterij upisa na visoko učilište, bilo ono u Hrvatskoj ili susjednim državama.