Pod svijećama burze rada

Kad Božo ne politizira: Predizborni kolektivni ugovor

Gabrijela Galić

foto: arhiva NL

foto: arhiva NL

Kako to da Petrov ima volje, snage i vremena pregovarati sa sindikatima sada kada je u ostavci, a tijekom šest mjeseci dok je Vlada bila Vlada nije radio ništa drugo nego ih povlačio za nos?



Daleko od očiju javnosti, potpredsjednik Vlade u ostavci Božo Petrov potpisao je s tročlanim pregovaračim odborom sindikata državnih službi novi kolektivni ugovor. Nije baš uobičajeno da se takvi događaji zbivaju bez kamera. Osim, ako se zbog nečeg bježi od mogućih novinarskih pitanja. A u ovom slučaju trebalo bi ih biti.


U srijedu navečer, nešto prije dvadeset sati, Banski dvori su izvjestili da će u četvrtak biti potpisan Kolektivni ugovor za državne službe, odnosno dodatak tom ugovoru, kojim se primjena sadržaja dokumenta produžuje za godinu dana. Naime, kolektivni ugovor za državne službe ističe 1. kolovoza, a nakon tri mjeseca produžene primjene, službenici i namještenici, policajci, carinici, poreznici ostali bi na vjetrometini. Izbori su u rujnu, a do studenog, kada bi doista prestao važiti kolektivni ugovor, teško da bi nova vlada sjela sa sindikatima. S te pozicije jasno je da se išlo na produženje važećeg dokumenta.


Međutim, upitno je kako to Petrov ima volje, snage i vremena pregovarati sa sindikatima sada kada je u ostavci, a tijekom šest mjeseci dok je Vlada bila Vlada nije radio ništa drugo nego ih povlačio za nos. Održano je nekoliko sastanaka općeg tipa, pokušavao je u isti koš utrpati kolektivne ugovore i Sporazum prema kojem bi zaposleni u javnim i državnim službama trebali natrag dobiti šest posto oduzetih na osnovici 2009. godine. No, niti u jednom trenutku stvarni pregovori pregovaračkih odbora nisu otvoreni. Niti o jednom pitanju.




Vlada dok je bila Vlada ignorirala je rokove za početak pregovora s državnim službenicima i namještenicima. I onda, iznebuha – eto kolektivnog. U kojem se nalazi sve ono čega prema Vladi dok je bila Vlada ne bi trebalo biti, jer novac za to nije osiguran. No, Vlada u ostavci očito nema nikakvog problema nametnuti obaveze proračunu za ovu godinu i proračunu kojeg će sklapati iduća vlada za iduću godinu. Obaveze za koje novca nema. I onda će još, najavljujući potpisivanje kolektivnog ugovora, ustvrditi da “prava iz kolektivnog ugovora ne smiju biti predmet politiziranja”.


Sama Vlada u ostavci ta je prava ispolitizirala. Ispolitizirala ih je činjenicom da je sindikate mjesecima ignorirala dok je bila Vlada. Ispolitizirala ih je činjenicom da je Petrov ponavljao kako novca za neka prava nema, a onda je ta prava potpisao. Ispolitizirala ih je činjenicom da je poskrivećki sa sindikatima dogovaran dokument i da je poskrivećki potpisan. Na koncu, Banski dvori su se malo zaigrali i sa procedurom.


Dogovor o kolektivnom, prema tvrdnjama sindikata, zapečaćen je potpisima u četvrtak oko 12.30 sati. Nekih sat vremena kasnije, javnost je izvještena o održavanju telefonske sjednice Vlade na kojoj je tekst dokumenta usvojen te je ministarstvo rada zaduženo izvjestiti sindikate o tome. Izgleda, malo se fabricira stvarnost. Normalan bi slijed događaja bio da do potpisivanja dokumenta dođe nakon što Vlada nešto prihvati i resorno ministarstvo o tome informira zainteresirane strane. Bio bi to normalan slijed, ali s ovom ekipom u Banskim dvorima ništa nije normalno.


Pa je tako nenormalno normalno tvrditi da novca u proračunu za dodatke na plaće, regres i božićnicu nema. A onda zbog nečinjenja doći u situaciju da se ta prava isplaćuju. Pa se državnim službenicima dodatkom kolektivnog ugovora daje i mogućnost isplate božićnice u ovoj godini, a i nastavak isplate dodataka za koje novca nema. Nisu sindikati krivi za to. Oni su svom članstvu osigurali neka prava, što je njihov posao. Osigurali su ih samo zbog toga jer Vlada u ostavci ne želi svojim nasljednicima stvarati nove troškove, ali će ih stvarati.


Sindikati su, međutim, trebali biti pošteni u jednom – vremenskom roku na koji je kolektivni produžen. Naime, temeljni kolektivni u javnim službama, kao i nekolicina granskih kolektivnih u javnim službama, ističu 12. prosinca, odnosno 12. ožujka iduće godine, obzirom na tri mjeseca produžene primjene. Pošteno bi bilo da je državnim službama kolektivni produžen na isti rok, kako bi svi oni koji se financiraju iz proračuna u isto vrijeme dogovarali prava. I, sada je pitanje hoće li još nešto isplivati iz tajnih dogovora ekipe u ostavci sa sindikatima. Je li možda nešto i sa javnim službama dogovoreno, prigodno pred izbore? Nešto što se, nikako, ne smije politizirati.